Українсько-польська співпраця ректорів у дії

15:54, 27 червня 2018

22-23 червня 2018 року в Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки відбувся українсько-польський ректорський семінар «Діяльність національних конференцій ректорів в Україні та Польщі на тлі загальноєвропейських тенденцій».

Семінар ініційований в рамках завдань щодо подальшої співпраці у сфері вищої освіти, визначених в Додатку 1 до Тристоронньої угоди про співпрацю та партнерство між Конференцією ректорів академічних шкіл Польщі (КРАШП), Громадською організацією «Спілка ректорів вищих навчальних закладів України» і Фундацією польських ректорів, підписаної всіма сторонами в листопаді 2017 року.

З української сторони в семінарі взяли участь: голова української делегації проф. Леонід Губерський, президент Спілки ректорів України, ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка; проф. Віктор Андрущенко, перший віце-президент Спілки ректорів України, ректор Національного педагогічного університету імені M.П.Драгоманова; проф. Ігор Коцан, ректор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки; проф. Ігор Коваль, ректор Одеського національного університету імені І.I. Mечникова; проф. Анатолій Мазаракі, ректор Київського національного торговельно-економічного університету; проф. Степан Мельничук, ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича; проф. Руслан Постоловський, ректор Рівненського державного гуманітарного університету; проф. Петро Бех, проректор Київського національного університету імені Тараса Шевченко; проф. Орехова Тетяна Вікторівна, проректор Донецького національного університету імені Василя Стуса.

Делегацію польських ректорів представляли: голова польської делегації проф. Єжи Возніцький, президент Фундації польських ректорів; проф. Ян Шмідт, президент КРАШП, ректор Варшавської політехніки; проф. Веслав Банись, почесний президент КРАШП, член Правління Європейської Асоціації Університетів; проф. Веслав Белавський, ректор Варшавського природничого університету, віце-президент КРАШП; проф. Марек Тукендорф, голова Комісії з міжнародного співробітництва КРАШП, ректор Опольської політехніки; проф. Станіслав Міхаловський, ректор університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні, віце-президент КРАШП; кс., проф. Станіслав Дзєконський, ректор Університету кардинала Стефана Вишинського у Варшаві та Ірина Дегтярьова, науковий співробітник Фундації польських ректорів.

На семінарі були присутні Генеральний Консул Республіки Польща в місті Луцьку Маріан Мазур, Радник Посла України в Польщі Микола Ярмолюк, Митрополит Луцький і Волинський Михаїл, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук (НАПН) України Петро Саух, академік-секретар Відділення вищої школи НАПН України; доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Наталія Лукова-Чуйко, радник Міністра освіти і науки України. Запрошені були також проректори, професори і викладацький склад Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.

В ході семінару українські та польські ректори ознайомили сторони щодо системних змін в сфері вищої освіти обох країн, які реалізуються в даний час, зокрема, й питання управління закладами вищої освіти у проектах нормативно-правових актів обох країн.

У загальній дискусії ректори обговорили досвід і умови діяльності ректорських об’єднань України і Польщі. Особливу увагу було надано традиційним академічним цінностям. У цьому контексті автономія університету, як форма академічного самоврядування, була визнана основою для функціонування закладів вищої освіти.

У результаті семінару було вирішено, що співпраця ректорських об’єднань у найближчі три роки (2018-2021 рр.) буде проведена в рамках польсько-українського проекту: «Польсько-українська співпраця представницьких організацій ректорів – задля вдосконалення діяльності закладів вищої освіти», який отримав фінансову підтримку Міністра науки та вищої освіти Республіки Польща. Головна мета проекту - удосконалення управління закладами вищої освіти з повагою до цінностей академічної спільноти з використанням міжнародного досвіду.

Ідея проекту полягає в розвитку українсько-польської співпраці в сфері вищої освіти на усіх трьох рівнях – на рівні міжуніверситетського співробітництва, на рівні представницьких організацій, що об’єднують заклади вищої освіти в особі їх керівників, а також на міжурядовому рівні.

У рамках проекту передбачається створити спільну українсько-польську дослідницьку групу для проведення аналізу та дослідження організаційних рішень та моделей управління у вищій освіті. Заплановано, що подальші семінари ректорів проводитимуся почергово в Польщі та Україні.

Також планується присвятити окрему сесію детальному обговоренню можливостей активізації академічної співпраці українських та польських університетів, фінансову підтримку якої пропонує нещодавно створене у Польщі Національне агентство академічних обмінів.

Польсько-українська співпраця представницьких організацій ректорів – задля удосконалення діяльності закладів вищої освіти.

Можливі напрямки співпраці в рамках науково-дослідних проектів Польща-Україна.

Національне агенство академічних обмінів Польщі.

Мережа європейских університетів.